Pardubické stromy

Dub taborský šupinatý

Latinský název: Quercus ithaburensis subsp. macrolepis
Umístění stromu: Státní zámek Opočno
Datum výsadby: 25.9.2021
Výsadbu financoval: Klub přátel Pardubicka
GPS souřadnice: 50.2651703N, 16.1151186E

Strom byl vysazen v rámci autobusového výletu na Státní zámek Opočno, který pořádal Klub přátel Pardubicka v září 2021. Sazenice stromu byla umístěna do kontejneru a na zimu uložena do skleníku, v průběhu letních dní by měl pak strom s kontejnerem krášlit přilehlé prostory zámku.

Jedná se o horský dub, strom z čeledi bukovité. Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě, z jihovýchodní Itálie, jižní Albánie a Řecka a v jihozápadní Asii od Turecka na jih přes Libanon, Izrael, Sýrii a sousední Jordánsko, jehož je národním stromem.
Je malý až středně velký polostálý až opožděně opadavý strom dorůstající maximální výšky kolem 15 metrů se zaoblenou korunou a často s pokrouceným kmenem a větvemi. Listy mají 4–9 centimetrů oválného tvaru, se 7 až 10 páry zubů nebo mělkých laloků (vzácné) podél otočného okraje. Nahoře jsou tmavě leskle zelené a dole šedě plstnaté.
Samčí květy jsou světle zelené 5 cm dlouhé jehnědy, zatímco větrem opylované samičí květy jsou malé, až 0,4 milimetrů. Ve většině původního výskytu kvete od března do dubna.
Žaludy jsou obecně oválné, až 5 cm dlouhé a 3 cm široké s kloboukem pokrývajícím zhruba jednu třetinu žaludu, dozrávají za 18 měsíců a padají ze stromu na druhý podzim po opylení.


Zdroj: wikipedie.cz

Dub taborský na zámku Opočno při výsadbě 25.9.2021

Kontakt

© 2022 Klub přátel Pardubicka