Pardubické stromy

Nahovětvec dvoudomý

Latinský název: Gymnocladus dioicus
Umístění stromu: sídliště Dubina
Datum výsadby: 19.9.2020
Výsadbu financoval: Klub přátel Pardubicka
GPS souřadnice: 50.0417131N, 15.8113422E

Strom byl vysazen v rámci komentované vycházky po přírodních zajímavostech sídliště Dubina v září roku 2020. V rámci jeho výsadby se účastníci např. dozvěděli, že jeho anglické pojmenování Kentucky Coffee-tree pochází od skutečnosti, že z jeho semena někdy slouží jako náhražka kávy.

Nahovětvec dorůstá do výšky 20 až 25 m. Listy raší pozdě, koncem května nebo počátkem června, bývají dlouhé 50 až 100 cm.
Květy, velké asi 12 mm, se objevují současně s listy v květnu a červnu. Jsou zelenobílé, kvetou zhruba měsíc a voní po citronech. Obvykle jsou stromy se samičími a stromy se samčími květy, opylují se větrem.
Plod je až 10 až 25 cm dlouhý, plochý a tlustý dřevnatý lusk tmavě hnědé barvy. Obsahuje čtyři až sedm hnědých, okrouhlých a zmáčklých semen velkých 10 až 15 mm. Semena dozrávají v listopadu a lusky opadávají až na jaře. Jednou z mála možností jak se mohou rozšířit, je odplavení lusků povrchovou vodou.
Strom dobře ochraňuje své listy i semena přes poškozením. Před býložravci jsou listy i semena chráněna velkou koncentraci jedovatého alkaloidu cytisin, který při konzumaci může způsobit i smrt. Proti drobnými obratlovcům jsou semena zabezpečena v pevných dřevnatých luscích, které kritické zimní období přečkávají v korunách stromů.


Zdroj: wikipedie.cz

Nahovětvec dvoudomý na Dubině 23.6.2022

Kontakt

© 2022 Klub přátel Pardubicka